DLACZEGO WARTO PRACOWAĆ Z CZASZKĄ? W skrócie: BO DETERMINUJE POPRAWNE FUNKCJONOWANIE CAŁEGO CIAŁA.
 
Prawidłowo uformowana czaszka ma kształty obłe i sprężynuje pod rękami. Ale kiedy kości są zniekształcone lub poprzesuwane względem siebie (np. w wyniku trudnego, lub niefizjologicznego porodu, albo po wypadku), nie wspominając o względach estetycznych, pojawiają się problemy, które rzutują na cały organizm, np.:
👉zaburzenia oddechu
👉zaburzenia widzenia
👉zaburzenia zgryzu
👉problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi
👉zaburzenia równowagi krzywizn kręgosłupa (w tym skolioza)
👉zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego
 
Czy taka praca ma sens u dorosłych? Jak najbardziej!
A u dzieci? Jeszcze bardziej! Cudownie jest im pomóc, zanim ciało się ukształtuje wokół punktu odniesienia nieprawidłowo uformowanej czaszki i wyżej wymienione problemy zaczną się pojawiać lub pogłębiać. Tym bardziej, ta praca u dzieci szybciej przynosi efekty, bo jest bardziej plastyczna.
 
Parę lat temu byłem na szkoleniu z Integracji Strukturalnej czaszki prowadzonym przez niesamowitą Sharon Wheeler, która (“nie wiedząc, że się nie da”) dzięki ogromnie rozwiniętemu czuciu w rękach wymyśliła bardzo oryginalne sposoby pracy z kośćmi – w tym technikę “cranial torque”, dającą świetne rezultaty jeśli chodzi o zaokrąglanie czaszki.
 
Mój mentor Wojtek Cackowski (autoryzowany przez Sharon nauczyciel tej metody) rozwija te techniki w oparciu o wiedzę z osteopatii czaszkowej i wieloletnie doświadczenie kliniczne.
 
Niedawno miałem okazję pojechać z Wojtkiem do Lwowa, żeby asystować mu podczas szkolenia z pracy z czaszką (oraz drugiego z pracy z bliznami, o którym pisałem ostatnio) skierowanego do miejscowych terapeutów. Dzięki sprawnej organizacji od Khrystyny Tsvihun uczestnicy mogli od razu popraktykować na modelach – dzieciach z problemami neurologicznymi oraz weteranach wojennych cierpiących w wyniku wybuchów, wypadków itd.
 
Jeśli interesuje Cię taki rodzaj pracy, to polecam śledzić kalendarz na stronie Zoga Movement, bo jeszcze w tym roku odbędzie się w Polsce kilka szkoleń tej metody.
 
Po powrocie z Ukrainy zastanawiamy się nad zmianą nazwy “praca z czaszką” na “robota z czerepem” 😜
 
#czaszka #cranium #pracazczaszką #sharonwheeler #integracjastrukturalnaczaszki #structuralintegrationofthecranium