Tydzień temu skończył się nasz coroczny, 10-dniowy KURS WSPÓŁCZESNEGO MASAŻU TAJSKIEGO. Po zeszłorocznej edycji poprzeczka była wysoka, ale po raz kolejny ten kurs przerósł wszelkie oczekiwania!

 

Przez 10 dni zanurzamy się w eksplorowaniu i doświadczaniu dotyku w bezpiecznym otoczeniu. Poranne zajęcia z medytacji i świadomego ruchu przygotowują ciało i umysł do praktyki.

 

Owszem, ćwiczymy techniki masażu, ale one nabierają znaczenia dopiero, gdy są podparte obecnością i słuchaniem. Współczesny Masaż Tajski stanowi motyw przewodni, ale w istocie ten kurs jest o komunikacji, o relacjach ze sobą i z innymi… o życiu! Jak ktoś to ujął: “masaż tajski był bardzo miłym dodatkiem do kursu” 😉

 

Z różnorodnych osobowości stworzyliśmy zgraną grupę, bo w głębi, za pozornymi różnicami, wszyscy jesteśmy podobni, mierzymy się z porównywalnymi wyzwaniami i uczymy się tworzenia wspierającej przestrzeni dla przeżywania i wyrażania całej gamy ludzkich emocji.

Bycie przewodnikiem takiej podróży to dla mnie zaszczyt i zarazem okazja do nauki.

 

Niezmiennie zachwyca mnie, gdy obserwuję równoległy rozwój świadomości relacyjnej i jakości masażu, zarówno u ludzi dopiero odkrywających tajniki dotyku, jak i u bardziej doświadczonych!

 

Przyświeca mi poniekąd poczucie misji: kultywując uważność w byciu dokładamy ziarenko do lepszego świata, gdzie empatia cechuje relacje międzyludzkie, a dobry dotyk jest normalną i łatwo dostępną formą komunikacji. Swoim własnym przysłowiowym płomykiem rozpalamy kolejne świeczki, które z kolei rozprzestrzeniają ten sam ogień.

 

Dochodzę do wniosku, że te kursy prowadzę głównie dla siebie: lubię przypominać sobie, że poczucie wspólnoty jest ważne i możliwe. Wychodząc z tej bańki czuję motywację do pielęgnowania uważności w życiu codziennym i tworzenia relacji opartych na odważnej wrażliwości, empatycznej komunikacji, zaufaniu i prawdzie.

 

Wielki podziw dla mojej 8-osobowej (!) ekipy asystenckiej, która wykazała się zdumiewającą umiejętnością trzymania przestrzeni i wspierania procesów emocjonalnych w grupie. To sama przyjemność współpracować z Wami!

W tym roku w skłądzie tej doborowej ekipy byli:

  • Marta Łucja Grundwald
  • Mia Wosztal
  • Konrad Szot
  • Aleksandra Kania
  • Łukasz Goliwas
  • Basia Pawełczyk
  • Mateusz Zybura
  • Agnieszka Piasecka

 

Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym to wszystko jest możliwe, a w szczególności moim nauczyciel(k)om za pracę, którą wykonują na rzecz lepszego świata oraz za zaproszenie mnie do pewnego “rodowodu” tzw. pracy z ciałem – choć ja osobiście wolę mówić o pracy z człowiekiem poprzez ciało.

Tymczasem przygotowujemy już następną edycję. Dołączysz do nas?

 

 

 

Gate gate pāragate pārasaṃgate bodhi svāhā

#współczesnymasażtajski #masażtajski #metta #karuna #mudita #uppekha #heartsutra #karunabodywork